Lewatywa to zabieg płukania końcowego fragmentu okrężnicy, składającego się z odbytnicy i esicy. Za pomocą niewielkiej rurki wprowadza się do odbytu około 0,5 do 1,5 litra płynu. Po kilku lub kilkunastu minutach następuje opróznienie. Zabieg ten stosowany jest najczęściej jako środek na zaparcia. Lewatywa przynosi najczęściej natychmiastową ulgę, jednak problemy zaparć zawsze powracają. Lewatywę wykonuje się też czasami w celach terapeutycznych, czasami stosuje się różne domieszki do wody, takie jak sok z cytryny, wyciąg z rumianku lub napary kawy. Lewatywę można wykonać sobie samemu, często stosowana jest w szpitalach przez pielęgniarki, zwłaszcza w stanach chronicznych czy pooperacyjnych zaparć.
Zwykła lewatywa, którą notabene jeszcze pięćdziesiąt lat temu wykonywało się rutynowo w każdym domu, w każdym szpitalu i sanatorium, pozwala przepłukać tylko 20 do 30 cm dolnego odcinka przewodu pokarmowego a więc odbyt, esicę i w najlepszym razie końcowy fragment okrężnicy zstępującej.
Oczywiście na ogół się to nie uda przy pierwszym zabiegu. Z tego względu zawsze należy wykonać serię 3-4 a czasami nawet i 10 do 12 zabiegów, gdyż w pierwszej kolejności oczyszczane są odcinki położone najbliżej ujścia, a dopiero później te dalej położone, aż do zastawki kątniczo-krętniczej (miejsca połączenia jelita grubego z jelitem cienkim) aż do jelita ślepego oraz wyrostka robaczkowego.
Hydrokolonoterapia to zabieg wykonywany w gabinecie zabiegowym przez pielęgniarkę lub lekarza. Do odbytu, na głębokość 5 do 8 cm, wprowadza się specjalną rurkę ?speculum?, za pomocą tzw. ?obturatora?. Do rurki tej podłącza się dwa plastikowe wężyki ? jeden cienki o średnicy około 8 mm, doprowadzający wodę, a drugi o średnicy około 20 mm, odprowadzający wypłukaną treść z jelita. Cały ten zestaw jest jednorazowy. Rurki podłącza się do specjalnego urządzenia, które posiada atest medyczny, jest zaopatrzone w zawór zwrotny, aparat do kontroli temperatury i ciśnienia oraz przepływu. Urządzenie pozwala także obserwować wypływające z jelita złogi w specjalnie podświetlonym wizjerze. Urządzenie jest podłączone bezpośrednio do kanalizacji, dzięki czemu podczas zabiegu nie wydzielają się żadne nieprzyjemne zapachy.
Podczas zabiegu pielęgniarka wykonuje delikatny masaż brzucha, dzięki czemu wyczuwa palpacyjnie stan okrężnicy i położenie złogów, wspomagając ich ewakuację. Technika wykonywania zabiegu pozwala na głębokie przepłukanie okrężnicy. Po serii kilku zabiegów woda dociera do najdalszych zakamarków okrężnicy opłukując także okolice zastawki kątniczo rętniczej – miejsce połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. Tak wykonane zabiegi pozwalają oczyścić okolice wyrostka robaczkowego, zapewniając między innymi profilaktykę stanu zapalnego tej okolicy. Ciśnienie wody podczas zabiegu jest kontrolowane. Przed i po zabiegu mierzone jest ciśnienie krwi, a po zabiegu podawane są zawsze probiotyki. Zarówno przed zabiegiem, jak i po jego przeprowadzeniu zaleca się lekkostrawną dietę.